Rubriky
online marketing

Co je to SEO optimalizace webů?

Patrně většina z vás se již někdy setkala s označením SEO, ačkoliv třeba nevíte, co tato zkratka vlastně označuje a k čemu slouží. Tento článek by vám to měl pomoci pochopit. Tato tři kouzelná písmena v sobě totiž skrývají prakticky vše, co je potřeba znát pro efektivní propagaci vašich webových stránek.

Co je tedy SEO?

Zkratka SEO v originálu znamená Search Engine Optimization, do češtiny se poté obvykle překládá jako optimalizace webových stránek pro internetové vyhledávače. Těmi jsou míněny vyhledávače jako jsou třeba Google, Yahoo nebo v Čechách nejpoužívanější Seznam.cz. Ale nejenom tyto, patří sem stejně tak všechny ostatní, na které si vzpomenete.  

Proč je SEO tak důležité?

Můžete si to ostatně sami vyzkoušet. Když zadáte do vyhledávače nějaké konkrétní heslo nebo slovní spojení, vyskočí na vás obvykle statisíce a mnohdy i miliony různých výsledků. A to v rámci pár setin sekundy. Právě SEO v sobě zahrnuje celou řadu různých technik, které vám pomohou zrovna vaše stránky umístit na přední pozice tohoto pelotonu v rámci jednotlivých vyhledávačů.

Rozdíl mezi tím, zda jsou stránky za pomoci této techniky optimalizované či nikoliv, se projevuje v tom nejdůležitějším – v návštěvnosti. Pakliže nejsou kvalitně optimalizované, zákazníci mohou mít problémy vás najít, což je samozřejmě škoda. A naopak, pokud jsou, může se odkaz na váš web umístit nejen na první stránce, ale dokonce i na prvních místech. Větší návštěvnost pak znamená více klientů, a to samozřejmě přináší poté i větší zisky atd. Umístění je proto velice důležité, protože většina lidí při vyhledávání „rozklikne“ pouze několik prvních odkazů a ty, jenž se krčí až kdesi vpovzdálí, zůstanou mnohdy zapomenuté.

optimalizace pro vyhledávače

Jak vlastně funguje vyhledávání?

Uživatelé internetu každý den vyhledávají nespočet různých slov či slovních spojení, za pomoci nichž poté chtějí uspokojit svoje potřeby či pouze najít odpovědi. Hledáme různé věci: eshopy, služby, recenze, testy, zábavu, cokoliv. Ať už vaše stránky slouží k jakémukoliv účelu, jistě si přejete, aby byly co nejúspěšnější. K tomu, aby se jimi staly, je však potřeba se řídit určitými pravidly a znát faktory, které pořadí určují. Těmi jsou především aktualizace, stáří stránky, rychlost načítání a v neposlední řadě počet návštěvníků.

V podstatě to znamená, že je potřeba se o svůj web starat. Pokud nemáte příliš vysoké nároky (tedy váš business není v konkurenčním odvětví), pak si možná zvládnete své SEO dělat sami. Pokud ale jste v konkurenčním odvětví, butete pravděpodobně potřebovat profesionály. Poohlédněte se na webu, zadejte do Googlu frázi typu „SEO agentura“ nebo „SEO Praha“ a vyberte si někoho, kdo je nahoře. Znamená to, že ví co dělá. Bude to jedna z profesionálních online marketingových agentur, aktuálně je na zmíněné termíny nahoře Digital Flow SEO. Důležité je ale také vybrat si někoho, s kým si budete sedět osobnostně, přecejenom se bude jednat o spolupráci dlouhodobého charakteru.

Paradoxně, čím je web starší, tím více si ho internetové vyhledávače všímají. Jakási tradice tady hraje svou roli. Není v tom ale nic osobního, nemusíte nutně vlastnit velkou a známou stránku, aby mohla být na očích. Internetové prohlížeče fungují na bázi jakýchsi robotů, kteří bez přestání prohledávají internet a předkládají vám ty nejrelevantnější výsledky, o nichž si myslí, že vám právě přijdou v konkrétní okamžik vhod. Nejvíce si při tom „všímají“ takových stránek, které jsou často aktualizované, tudíž disponují novým obsahem, mají velkou návštěvnost, rychle se načítají nebo mají propracovanou optimalizaci. Titulky, nadpisy, prolinkování, to vše sem patří. Zjednodušeně řečeno, je vidět, že je o ně pravidelně pečováno.  Můžete využívat i různé nástroje jako Ahrefs, Majestic atd.

Zde je video o optimalizaci přímo od proslulého AHrefs:

Pakliže máte úplně zbrusu nový web, o který se staráte, dříve nebo později se to na vaší pozici v rámci internetových prohlížečů projeví. Abyste tento proces urychlili, je možné vaše stránky zařadit do formulářů, které jednotlivé vyhledávače nabízejí. Tím upozorníte na to, že existuje nová stránka. Tímto způsobem o sobě dáte vědět. Pakliže bude funkční, bude následně zařazena do výsledků vyhledávání.