Sociální sítě se v posledních letech staly takřka nedílnou součástí životů většiny z nás. To umožňuje stále se zvyšující podíl lidí, kteří mají k dispozici připojení k internetu a také fakt, že část každodenního života se přesouvá do virtuálního prostředí. Sociální sítě se tak staly komunikační platformou, které v rámci webových stránek patří k těm vůbec nejnavštěvovanějším.
Jednotícím prvkem všech sociálních sítí je ten, že obsah či kontent alespoň do nějaké míry vytvářejí sami uživatelé. Do jaké míry, to se různí podle konkrétní sítě. Provozovatelé těchto serverů zasahují do jejich provozu jen minimálně. Velice důležitá je z tohoto pohledu také vzájemná interakce v reálném čase.
Řadíme sem samozřejmě Facebook, dosud největší z těchto sítí, nebo v České republice méně využívaný Twitter. Naopak velice rychle se v posledních letech šíří Instagram a stále populárnější je i Tik-tok. Podobných sociálních sítí je však nepřeberné množství. Namátkou si uveďme třeba ještě Tumbrl, Myspace a Snapchat. Zajímavou sítí je také LinkedIn, jenž je zaměřen na byznys a můžeme ho označit jako jakousi globální stránku pro získávání pracovních kontaktů či nové práce atd.
V českém prostředí mezi sociální sítě řadíme třeba ještě Lidé.cz provozovanou největším českým vyhledávačem Seznam.cz a také Libimseti.cz, které má však dobu své největší slávy zřejmě za sebou, přesto funguje i nadále.
Blíže se podíváme na první tři zmíněné – Facebook, Instagram a Twitter. Tyto tři sítě považujeme v globálním hledisku za největší a tudíž také nejvýznamnější.

Facebook v sobě kombinuje široké spektrum různých aplikací, které nabízí. Základem je možnost psát textové zprávy (tzv. statusy) a vkládat je na zeď. Podobným způsobem je možné sdílet i vizuální a ostatně i jakýkoliv jiný obsah (ať už soukromě či jako firma). Uživatelé si také mohou mezi sebou posílat soukromé zprávy. Důležitou funkci je vytváření stránek a skupin, které lze vytvářet za soukromým i komerčním účelem. Ty poté sdružují uživatele s podobným vkusem či zájmem. Umožňují tak vzájemnou interakci mezi společnostmi a jejich klienty. Každého z nich je poté možno oslovit soukromě či třeba pozvat na setkání apod.
Instagram funguje na trochu odlišném přístupu než Facebook. Původně byl navrhnut na sdílení fotografií a tento svůj koncept si s určitými obměnami udržuje dosud. Stal se místem, které sdružuje v tuto chvíli více než miliardu lidí měsíčně.
Oproti Facebooku, který Instagram rovněž vlastní, se zde pracuje s tzv. následovateli (followers), přičemž nejvíce jich má v současné době portugalská fotbalová megastar Cristiano Ronaldo, a to 200 milionů. V první desítce pak najdeme i další hvězdy světového šoubyznysu či jiných výrazných odvětví jako jsou třeba Kylie Jenner nebo zpěvák Justin Bieber, který ji uzavírá. Vliv těchto celebrit je naprosto globální a tudíž spolupráce s nimi se pohybuje klidně i v řádu milionů za jeden jediný reklamní příspěvek. V České republice se dlouhodobě na čele žebříčku drží známý moderátor Leoš Mareš. Sledovatelem se stanete tak, že jednoduše označíte člověka, který vás zajímá a poté už jen sledujete příspěvky, které přidává. Instagram vám samozřejmě umožňuje vkládat své vlastní fotografie a videa, upravovat je a šířit dát. Rovněž na ně můžete vkládat různé filtry nebo popisky.
Až s Instagramem se mimochodem dostalo do povědomí široké veřejnosti dnes již zažité slovo influencer (influence = vliv).
A pokud vás zajímá, jak se v algoritmech Instagramu posunovat nahoru, přečtěte si o optimalizaci náš článek zde.
Twitter je založen na principu mikroblogování, tedy vytváření krátkých zpráv, které mohou být dlouhé maximálně 280 znaků (pro představu, SMS zpráva může mít znaků až 160). Tyto krátké zprávy se nazývají „tweety“.
Tato platforma se tedy hodí hlavně pro krátká upozornění nebo glosování. Používá pak podobný princip jako Instagram, a sice, že shromažďuje následovatele konkrétního účtu. To, proč je Twitter tak oblíbený, je dáno jeho aktuálností, protože prakticky záhy reaguje na světové i lokální dění.
Youtube
Mezi sociální sítě se v poslední době stále častěji přidává také Youtube. Největší hráč na online poli audiovizuálního obsahu, který měsíčně navštíví nejméně 1,5 miliardy lidí. Ze všech zmíněných, v současné době nejrychleji roste. Je postaven na sdílení uživatelských, ale i komerčních videí. A protože je vlastněn Googlem, tudíž největším světovým internetovým vyhledávačem. Ten vám pochopitelně rád předloží nejprve odkazy na služby, které se ho nějakým způsobem týkají.