Rubriky
online marketing reklama

Reklama na Facebooku

Když Mark Zuckerberg ve svém kolejním pokoji na Harvardu někdy v roce 2003 programoval první řádky kódu Facebooku, asi ho ani ve snu nenapadlo do jak velkých rozměrů může tato původně univerzitní sociální síť nakonec vyrůst. V této chvíli ji totiž pravidelně využívá více než dvě miliardy lidí po celém světě, což z ní dělá největší globální sociální síť. To jí dává samozřejmě obrovskou sílu a vliv. V tuto chvíli disponuje již verzemi pro 73 světových jazyků a expandovat bude i nadále. Pro zajímavost, čeština byla do systému přidána už v roce 2008.

Podobně jako další sociální sítě je i Facebook velice silným reklamním prostorem, přestože se zavedení reklamy dlouho bránil. Nakonec však našel takové způsoby, které se mu zdály přijatelné a co víc, ukázaly se jako poměrně originální. Nespornou výhodou zde je fakt, že síť do vytvářeného obsahu nijak zvlášť nezasahuje. Právě ta volnost a svoboda tak nabízí prostředí pro kreativitu všeho druhu.

O vzniku Facebooku pojednává skvělý film Sociální síť:

Co reklama na Facebooku nabízí?

Facebook nabízí širokou škálu různých možností, jak se firmy v rámci něj mohou prezentovat a zviditelnit. Nutno však podotknout, že ne každá jeho funkce se hodí pro stejné využití, ale je spíše nasnadě tyto nástroje kombinovat (třeba i s Instagramem nebo Youtube). Většina těchto možností je navíc zdarma, avšak jsou zde výjimky, které naopak zpoplatněné jsou. Jedná se především o propagované příspěvky nebo bannery. Facebook také umožňuje konkrétní příspěvek propagovat a dát ho více na oči svých uživatelů, kteří by se k němu jinak nejspíše nedostali. Můžete tak oslovit různé skupiny lidí na základě vámi vybraných kritérií – podle věku, určitého kraje, podle jejich zálib a koníčků; podle stránek, které sledují, atd. Základním faktorem, který ovlivňuje cenu této služby, je rozsah či počet uživatelů, které máte v plánu oslovit. Začít se dá už na několika stovkách korun, přičemž je ale důležité propagovat dlouhodobě a konstantně, jednorázová ač plošná reklama nebývá tak účinná. Vytrvalost v tomto případě přináší své ovoce.  

Jaké jsou další přednosti reklamy na Facebooku? Můžete navázat kontakt s klientem, přesvědčit ho ke koupi, propagovat firmu či komunikovat s okolím o značce nebo produktu. To vše. Dále pak také nabízí poprodejní podporu. Firmy si velice rychle uvědomily tento potenciál a dnes patrně nenajdeme žádnou z těch větších, která by toho nevyužívala. Interakce se zákazníky se stala jedním ze základů budování image značky, ale také eventualitou, jak propagovat své služby nebo výrobky.

Firmy mohou na síti zakládat vlastní stránky, přičemž jejich prostřednictvím mohou předkládat své příspěvky uživatelům. Tyto skupiny v podstatě sdružují uživatele, kteří mají nějaký společný zájem. Tím může být fanouškovství nebo třeba zájem sledovat konkrétní firmy či projekty, které uživatele zajímají. Jednotlivé uživatele je poté možnost kontaktovat se svými nabídkami za pomoci osobních zpráv. Oblíbenou formou, jak oslovit zákazníky, je také možnost vytvořit událost, na kterou je poté můžete pozvat. Hojně se tato funkce používá jako upozornění na nějakou důležitou akci (kupříkladu „Black Friday“, různé slevové akce, výprodeje, atd).